sobota 23. dubna 2022

Hudba

Dobrý den milé bloggerky a milí bloggeři! Vy, co mne už nějakou dobu sledujete, víte, že v prosinci 2018 jsem objevila Františka Kupku! Byla to vlastně poslední velká výstava před dlouhou dobou lockdownů, tolik krásných výstav mi uteklo, i Rembranta jsem  oželela a absolvovala jen v on-linu. A taky to byla velká láska na první pohled.

Když se začátkem tohoto roku začala rýsovat možnost, že opět bude patchworková výstava a já v na ní budu mít svou vlastní galerii, usmyslela jsem si, že zkusím jeden Kupkův obraz převést do textilní formy. Nejdříve jsem dlouho probírala fotky pořízené na výstavě. Pak zvažovala možnosti, jak proplést kruhy. A pak, po zvážení všech pro a proti - jsem vybrala obraz z roku 1932 Hudba. Originál jste mohli vidět tady: 

Na internetu jsem našla tuto fotografii, kterou jsem nazvětšovala a převedla do černobílého provedení


A to jsem překreslila na papír na šítí. Pak jsem na sebe položila černou, zlatavou,bílou látku a dolů ten pokreslený papír. Do stroje navlékla ty nejtěžší černé nitě, co mám a prošila hlavní linie soustředěných kružnic a vyznačil obdélníky.

Pak jsem sešitý kus otočila černoocasý látkou nahoru a malými nůžkami vysrřihovala , nebo spíš prostřihovala obdélníky podle vzoru. Pak přišly na řadu barvy na textil a vosky, k zakrytí ploch.

Teď ještě  některé dílky z šedého plátna a šedé dekorační látky podžehlit pavučinkou a dekorační ještě propálit horkou špičkou kulmy určené k vypalování na dřevo. Původně jsem myslela, že použiju sametku, ale k mání byla jen žlutá, růžová a zelená.

Teď už se začíná kompozice podobat originálu

Nyní je chvíle na podložení vatelínem a zádíčkovou látkou, sešpendlit tzv. sendvič a prošívat ,strojově i trošku ručně.


Poslední fáze, oříznout, olemovat, našít signovku, tunel k zavěšení a hurá s quiltem do Brna.


Mávám vám všem z výstaviště, a už snovám nápady na další kousky. Dnes byla vyhlášena témata na příští rok - vzor Svatební prsteny pro klasiku a Energie jako téma pro moderní quilt. Rukavice je hozena…
Tak krásnou neděli, zítra ještě na výstavišti, Vaše Eva, s hlavou plnou patchworku

4 komentáře:

 1. Evi, úžasné! Ráda jsem se podívala i "pod pokličku". Vznik takového díle je skutečně fascinující proces.
  Přeji hezkou neděli, Helena

  OdpovědětVymazat
 2. Teda Evi, nemám slov)))).... je to nádhera, ale tolik práce za tím. Nedocenitelné. Je vidět, že ti samotný proces dělá potěšení. A témata? Jak při maturitě)))) Tak se těším, jak se s tím popereš.

  OdpovědětVymazat
 3. Evi, zdravím. Jedním slovem - krása ! Škoda že jsem na výstavu nemohla, měla jsem ji v plánu! Lenka
  www.babilenka.cz

  OdpovědětVymazat
 4. Evi, tvůj Kupka i Jablonecké fragmenty byly skvělé! Těším se, jak se popasuješ s Energií. .-)

  OdpovědětVymazat