Kycol – oficiálně straček Fuchsův – je typickou rostlinou jizerskohorských pasek a okrajových, neobhospodařovaných luk. Je snadno rozpoznatelný díky svým žlutým kvítkům a zvláštní „metlovité“ struktuře, ale stejně tak je velice často zaměňovaný se zlatobýlem, a to i v lékárnách. Zvláštní jméno je lidové a jeho původ lze spojovat s naším krajem. Údajně pochází z mluvy jizerských německých horalů - ze zkomoleného lidového názvu Kühzagel – krajská oháňka, které se rostlina podobá. Kycol platil u jizerských horalů po celá staletí za všemocnou bylinu, která dokázala vyléčit každou nemoc; celé rostliny byly sušeny na půdách a vyschlý kycol byl buď využíván v domácím lékařství, nebo prodáván do sousedního Německa, kde se těšil velké oblibě.
Letos je i u nás kycol v kurzu – na jaře si můj muž ufikl špičku palce na ruce, tak jsme to koupali po večerech a kombinovali s měsíčkovým olejem…. No a teď mám stále připravený odvar pro Sáru, které stříkačkou proplachuju ten kloubek.
Taky věříte na bylinky?
Hezký víkend, Vaše "bylinářka" Eva
Věřím:-)...a díky za rozšíření obzorů. Eva
OdpovědětVymazatRoste nejen v Jizerkach (0 sbiram ho i na Sumave, v Brdech, v Alpach ((0
OdpovědětVymazatNo jo, ale když nemam možnost si ho natrhat, tak ho de seženu ten zazrak.Mam bolavou nohu.
OdpovědětVymazatTeď zrovna kvete, můžu ho natrhat i pro vás, když necháte kontakt ;-)
VymazatDekuji za odpoved.
VymazatKontakt prosim fik.el@seznam.cz
Super bylina hnisal mi porezany palec,chodila jsem týden co týden na prevazy nic nepomohlo a potom jsem zahájila koupel v této bylině a vše se krásné zahojilo👍
VymazatNa bylinky verim uz hodne dlouho
OdpovědětVymazat...pokracovani... jen bych ted potrebovala poradit, jak a kde sehnat bylinku Starcek neboli Kycol???
OdpovědětVymazatDo léta , než pokvete, je ještě daleko. Naše domácí zásoba bohužel už taky dochází
Vymazat