pondělí 17. srpna 2015

Královka

Hezké pondělí, milí bloggeři a milé bloggerky! Dneska nepojedeme nikam daleko. Zůstaneme na Jablonecku. Na přelomu 19 a 20. století Německý horský spolek vybudoval v okolí města celý pás rozhleden. Když jsem byla malá, byla některá z nich častým cílem výletů nejen rodinných ale i školních. Privatizační boom jim vesměs uškodil, ale dnes zase začínají ožívat. Vyjeli jsme si  (ano vyjeli, nikoli vyšli - trochu se stydím, ale v tom vedru....) na nově zrekonstruovanou  chatu  Královka
Nachází se v 859 metrech nad mořem,  jeden kilometr severovýchodně  od Bedřichova.
Z historie rozhledny:
O založení rozhledny rozhodl  Německý horský spolek, jehož členové postavili na Königově výšině r. 1887 dřevěnou konstrukci přístupnou po žebříku. Její výška dosahovala sotva vršky okolních smrků, ale přesto se stala základem budoucího turistického využití na Královce. V létě r. 1888 byla vztyčena 19 m vysoká trámová věž a v září téhož roku slavnostně otevřena.  Rozhledna se těšila velké oblibě.
R. 1890 bylo v blízkosti postaveno dřevěné pohostinství, kterého se později ujal horský spolek a rozšířil jej na chatu  zvanou Könighöhbaude. Chata sloužila jako cíl školních výletů, vedle ní bylo dokonce ve skále vystříleno a vystavěno velké hřiště. R. 1933 však vyhořela. Během 3 let byla nahrazena novou chatou, v 80. letech 20. stol. kompletně přestavěnou a rozšířenou, jejíž podoba se zachovala dodnes.
Původní věž stála na Královce do r. 1906, kdy ji strhla vichřice. Janovská sekce horského spolku začala však velmi rychle připravovat projekt nové kamenné věže a jen mezi členy a podporovateli se podařilo vybrat částku 8 000 tehdejších korun a začít se stavbou. R. 1907 byl slavnostně položen základní kámen a po neuvěřitelně krátké době - 3 měsících byla 8. září 1907, přesně po 19 letech od otevření původní dřevěné věže, uspořádána horská slavnost na počest otevření nové rozhledny.  
Zdroj: Příběhy jizerskohorských rozhleden

Nutno přiznat, že jsme  nejeli ani za historií  ani za rozhledy,  ale za kuchyní. A ještě se tam vrátíme, moc jsme si  pochutnali.  Zatím je  otevřená samoobslužná  restaurace v suterénu, ale ta v patře se připravuje.


thajská polévkalívance
grilované krevetyBudete-li se toulat někde okolo, vyzkoušejte! Nám se líbilo.
Mějte se krásně, Vaše Eva, užívající poslední dny dovolené

1 komentář:

  1. Krásný výlet a takové mňamky k tomu:)))
    Já už byla dneska v práci.
    Měj se hezky. Eva

    OdpovědětVymazat